Egy pár hónappal ezelőtt macaron kurzuson jártam, akkor ott csokikrémes, szakavatottaknak ganache krémes macaront (csoki, tejszín, vaj) készítettük. Valami elképesztő finom lett, itthon is tetszett a kóstoló a családnak, sőt még az irodába is vittem néhány liebling kolléganőnek. 🙂 Nagyon csíptük.
Most nagy fába vágtam a fejszémet akarom mondani a habzsákomat, hiszen elhatároztam, hogy én is készítek itthon macaront, neki is láttam a különféle szakirodalmak tanulmányozásának, mik a buktatók, a jelek, amik azt tudatják veled, hogy bizony valamit elrontottál.
Ha túl vered a habot, vagy nem vered fel eléggé, ha túl magas hőmérsékleten, túl sokáig sütöd, vagy a tojás nem volt megfelelő…. ragozhatnám még jó pár ilyen eset van még. Eredményeként sütésnél repedni fog, vagy vulkanikus képződményként vicces csúccsá alakul át.
Ha még nem ment el a kedved, vagy érdekel a végeredmény olvasd tovább.
Tésztához: 250 g cukor, 140 g hámozott mandula, 20 g kukoricakeményítő, 110 g tojásfehérje (1 nappal korábban szétválasztott és szobahőmérsékleten 1 napig pihentetett, fagyasztott is jó), a színezéshez egy pici lila festék (gél, tubusos festéket használtam)
Egyébként azt nem annyira értem, hogy miért tettünk bele keményítőt, de gondoltam először csinálom ezt a receptet, úgyse bírom ki, hogy ne próbáljak még ki vagy 3-4 félét.
Krémhez: 250 g mascarpone (ennek a mennyiségnek a 2/3hoz volt elég), kicsi édesítés, 100 % tisztaságú levendula olaj – ez az ami ehető, a többivel ne próbálkozz itt beszerezheted http://www.levendarium.hu/
A mascarpone ugyan egy sűrű, zsíros sajtféleség, mégis érdemes egy szitán lecsepegtetni, hogy a kicsöpögő savó távozhasson belőle. A levendula számos orvosilag is igazolt hatását ismerjük, most érdemes ezt feleleveníteni, hiszen fájdalomra, fertőtlenítésre, és még számtalan esetben használják.
http://www.tihanyilevendulapalanta.hu/Levendula_gyogyhatasa_-_felhasznalasa.html
Elkészítés:
Mivel ez még egy gyakorlódarab gondoltam jó lesz nekem a költséghatékonyabb manduladarálós megoldás, vár amúgy két adag elkészítésére elegendő mandulaliszt a szekrényben, de azt majd akkor ha már túl vagyok néhány próbán – elvégre is aranyárban mérik.
A tésztához egy daráló segítségével porcukrot átdarálom, hogy biztosan csomómentes legyen, majd 2-3 ek. porcukorral ledarálom a mandulát. Ne daráljuk túl soká, mert akkor masszaszerű lesz (marcipán), azért arra is figyelni kell, hogy ne maradjon darabos se. A darált mandulához hozzákeverem a többi cukrot, valamint a keményítőt is. A tojást kemény habbá verem, annyira, hogy ha a tálat elfordítom, akkor ne folyjon ki belőle, de figyelj, ne is verd túl. Ez már a második ilyen rész, hogy ne legyen se nagyon ilyen, se nagyon olyan. Jól kezdődik a sztori, amikor egy recept ilyen gondolom formán van leírva. Ezután két részletben a mandulát óvatosan hozzákeverem (2/3-1/3).
Terülés próba következik, vagyis amikor ellenőrizzük, hogy elég sűrű e a tészta, ha elhúzod a tésztát a tálban kb 4 másodperc alatt megy vissza.
A masszát egy nyomózsákba töltöm, majd sütőpapírra korongokat (kb 50 Ft-os méretű) nyomok (ennyi masszából összesen kb 80 db korong lesz, vagyis majd 40 db kész macaron)
A sütőpapírral kapcsolatban egy tipp, meghajtogattam a papírt, majd levágtam, hogy csak a tepsi alján legyen, a felhajló résznél már ne, hiszen így könnyen odaérhet a papír a tésztához és megsérülhet.
A pöttyözés után a dupla tepsibe készített macaronokat 2-3 erőteljes mozdulattal odacsapom a konyhapulthoz, vagy asztalhoz – majd szedd a ripityára tört porcelánokat, ha nem pakoltad el időben, és nyugtasd meg a macskát, hogy félelmébe nem kell a parketta alá bújni.
Majd következik a pihentetés, kb 30 percet várok és a bőrösödés próbával ellenőrzöm, hogy már nem ragad a tészta.
Bőrösödés teszt: amikor kézzel hozzányúlok és már nem nyúlik el a tészta.
150 fokos sütőbe az alsó rácsra teszem, majd 130 fokra azonnal visszaveszem és 12-15 percig sütöm, közben figyelem, hogy hogyan emelkedik. A sütő ajtaját nem szabad nyitogatni.
A sütőből kivéve letakarom egy sütőpapírral, hogy a papírról könnyebb legyen majd leszedni, és így hagyom kihűlni. Akkor választom le a papírról, amikor már nem krémes a közepe.
A krém elkészítéséhez a mascarponet kicsit elkeverem az édesítővel és pár csepp levendula olajjal, ne keverd túl, mert folyóssá válhat. A nyomózsákba és csillagcsövet teszek, betöltöm a krémet és így adagolom az édes kis mandula puszedlikra.
Tetszett ez a bejegyzés? Megköszönöm, ha megosztod. :)
A bejegyzés alatti cikkajánlót is érdemes megnézned, mert hasonló témákat találsz ott is.
Kövesd Recept Guru Facebook oldalamat, ahol még több érdekességet találsz, így biztosan nem maradsz majd le semmiről :)
Instagram oldalamat pedig itt találod.