Újabb édesburgonyás tünemény készült, gnocchit, az olasz nudlifélét készítettem. Egy kb 2 hónappal korábban csináltam már ilyet, annyira megörültünk neki, hogy milyen finom, hogy elmaradt a fotózása. Fotó nélkül meg nem annyira látványos egy ilyen recept, így egy kicsit várni kellett rá. Az édesburgonya egyesek szerint megosztó, sokan nem szeretik, mert a burgonyához képest édeskésebb az íze, ára is húzósabb annál. A sütőtökhöz szokták még hasonlítani szintén édeskés íze miatt. Élettanilag kifejezetten egészséges, mert szénhidráttartalma kb. annyi, mint a hagyományos testvérének, de felszívódása lassú, így az egészséges életmódra nyitottak számára kifejezetten ajánlott. Teljes kiőrlésű zablisztet használtam mellé, ami szintén támogatott alapanyag. Érdemes még szót ejteni a szárított vargányáról, melyet Montenegróban, Kotor városában vettünk a piacon. Ennek az országnak 2/3 részét hegyek, erdők borítják, így van hely bőven gombáknak, vad málna és szederféléknek. A bogyós gyümölcsökből készített kóstoló poharat például az erdei túraútvonalakon is kínálják.
Hozzávalók: egy közepes édesburgonya (kemény, szép darabot válassz), kb 140 g zabliszt, só, bors 1 marék szárított gomba, 250 ml tejszín, tálaláshoz friss petrezselyem, 50 g vaj
Az édesburgonyát félbevágom, sütőben 180 fokon puhára sütöm, majd kikaparom a héjából. Nem is kell kifejezetten kaparni, a vágott felülete kicsit megsül, alatta létő rész szépen leválik és a külső héjából is gyakorlatilag csak ki kell forgatni. A burgonyát összetöröm, liszttel összedolgozom, sózom, majd kis rudakat nyújtok és tetszés szerinti apró gombóckákat formázok belőle, majd egy villa hátoldalával kissé ellapítom. (szükség szerint újra lehet lisztezni, ha nagyon ragadna). Azért jó, ha a villával egy kis bordázott felületet adsz neki, mert itt jobban megmarad majd a szaft. Az olasz tésztakészítésben jártas kollégáknak talán van is olyan deszkájuk, amit ennek a felületnek a kialakítására találtak ki.
A tésztát bő, forrásban lévő sós vízben kifőzöm, majd egy kis vajon megpirítom serpenyőben.
A szárított gombát egy kis meleg vízben megáztatom, majd az illatos vízzel együtt a gnocchihoz öntöm. Sózom, frissen borsot őrlök rá, majd felöntöm a tejszínnel és összeforralom. Friss petrezselyemmel teszem még izgalmasabbá. Egy kis ízben gazdag sajtot lehet még reszelni rá, hogy fokozd az élményt, pl a Gruyère, vagy a parmezán passzol mellé.
Tetszett ez a bejegyzés? Megköszönöm, ha megosztod. :)
A bejegyzés alatti cikkajánlót is érdemes megnézned, mert hasonló témákat találsz ott is.
Kövesd Recept Guru Facebook oldalamat, ahol még több érdekességet találsz, így biztosan nem maradsz majd le semmiről :)
Instagram oldalamat pedig itt találod.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: