Ha karácsony, akkor nem maradhat el a tojáslikőr sem. Ezt a kedvenc likőrömet viszont nem csak kortyolgatni lehet, hanem azt gondoltam, hogy valamelyik sütibe is belekonvertálhatom. Így esett a választás a képviselőfánkra, aminek a finom vaníliakrémjét turbóztam fel egy kis likőrrel. Azt kell mondanom, hogy remek ötlet volt, az előkóstolások már meg is voltak, mindenki szupernek találta.
Ezek most szuper mini fánkocskák lettek, hogy még a sok más sütiből is tudjon mindenki kóstolni.
A tojáslikőr is saját készítésű benne, amit gasztroajándéknak is ajánlok, aki esetleg ilyesmiben gondolkozik. Az eredeti vaníliakrémen kicsit módosítottam, így kicsit egyszerűbb is. A fánk készítésénél leírtakat viszont érdemes betartani, így sikerülni fog neked is.
Hozzávalók:
200 ml víz, 200 ml olaj, 1 csipet só, 1 csipet cukor, 125 g liszt, 4 tojás
Krémhez: 200 g tej, 200 g tojáslikőr, 1 csipet só, 60 g pudingpor, 250 ml tejszín, 1 tasak habfixáló (csomagolás szerint)
Díszítéshez: porcukor, vagy édesítő
Elkészítése:
Az 1:1 arányú zsiradékot és folyadékot a sóval, cukorral egy edényben felforralom. A forrásban lévő keverékhez folyamatos keverés mellett hozzáadom a lisztet. További hevítés során a tésztát alaposan resztelem, miközben fakanállal kevergetem. Ügyelj arra, hogy az edény oldalára és aljára rá ne égjen!
Kiborítom egy tálba a tésztát, ha gond nélkül, egy tömbben kiesik, biztosan jó a tészta.
Hagyom gy kicsit hűlni, amikor már nem forró a tészta, de még meleg, egyenként hozzákeverem a tojásokat. Egy gyúrófejes robotgéppel dolgozom bele, de természetesen maradhatsz a klasszikus, fakanalas módszernél is. Egy a fontos, hogy jól dolgozzuk ki, mielőtt hozzáadnád a következő tojást. A tojások mennyisége függ nagyságuktól (körülbelül 50 g legyen 1 db).
Csillagcsöves kinyomóval ellátott habzsákkal apró halmokat teszek a sütőpapírra, köztük kb. annyi helyet hagyva mint egy-egy halom. 200°C-ra előmelegített sütőben kb. 10-12 percig sütöm.
Újra leírom azokat a praktikákat, amikre oda kell figyelni:
- Fontos a jó sikértulajdonságú liszt használata, ez hozzájárul majd a tészta sütés utáni szép szerkezetéhez, repedezettségéhez. – ezúttal fehér liszttel csináltam
- A tojást tényleg egyesével kell a már bekevert masszához adni, fontos szerepe van ennek a tészta szerkezetének, állagának kialakulásában
- Sütés közben nem nyitogatjuk a sütő ajtaját, különben is a kis ablakon keresztül lehet kukkolni az eseményeket
A kisült tésztákat kiveszem a sütőből, hagyom hűlni, ne tegyük párás helyre, mert a fánkocskák visszapuhulnak és nem lesznek ropogósak.
Ezt a krémet kicsit másképp készítem, mert a likőrt csak egy rövid ideig főzöm, különben elmegy az alkoholtartalma. Tehát a megszokottnál egy kicsit sűrűbb krémet készítek. A tejet felforralom, a tojáslikőrben pedig elkeverem a pudingport. A tejet alacsonyabb lángra veszem és folyamatos keverés mellett hozzáadom a tojáslikőrös keveréket. Folyamatosan keverem, amíg be nem sűrűsödik.
A tejszínt a habfixálóval habbá verem. Habfixáló nélkül is lehet készíteni, de ha tutira akarsz menni, inkább használj te is!.
A krémet egy szűrőn áttöröm, majd a tejszínhab 1/3 részével fellazítom, ezt lehet nyugodtan jó alaposan keverni. Hozzáadom a többi tejszínhabot is, viszont itt már figyelj arra, hogy csak nagy és óvatos keverésekkel dolgozd össze a krémet és a habot. A krémet egy csillagcsöves kinyomóval ellátott habzsákba töltöm, majd indulhat a töltés. A fánkok tetejét levágom, amennyiben szükséges a belsejéből a tésztahártya részeket kiszedem, majd mindegyik fánkot gazdagon megtöltöm a krémmel, visszateszem a tetejét, tálaláskor porcukorral megszórom,
Tetszett ez a bejegyzés? Megköszönöm, ha megosztod. :)
A bejegyzés alatti cikkajánlót is érdemes megnézned, mert hasonló témákat találsz ott is.
Kövesd Recept Guru Facebook oldalamat, ahol még több érdekességet találsz, így biztosan nem maradsz majd le semmiről :)
Instagram oldalamat pedig itt találod.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: