Van egy olyan elképzelésem, hogy jó lenne mindig tartani valami gyorsan süthető harapni valót, töltött péksüti félét, vagy pogácsát, amit mondjuk reggelire frissen süt ki az ember, mert mennyire menő már ha ilyen ropogós finomsággal indítja a az ember a reggelt, mindezt nyilván úgy, hogy nem 4 órakor kelni fel ehhez, hanem egy háromnegyed kész változatot kell csak befejezni.
Most ezt az ötletemet ezen a gombás hajtáson próbáltam ki, korábban már tartottam a híres juhtúrós pogácsából a fagyasztóban, csak az volt vele a gond, hogy túl hamar jött el az a pillanat, amikor vendégek jöttek, persze jól jött, hogy gyorsan elkészült a pogácsa, csak hát gyorsan el is fogyott.
Az elmélet működik, tehát az ember elősüti azt a valamit, lehet az pogácsa, vagy valami töltött cucc, meg persze édes változatot is ki lehet próbálni és amikor úgy alakul hogy kellene valami gyorsan, akkor hopp, a sütőt gyorsan melegítsd fel, 20 perc alatt fel melegszik, aztán 10-15 perc alatt elkészül a finomság.
Hozzávalók:
330 g hajtogatott tészta, én a korábban emlegetett teljes kiőrlésű leveles tésztát használtam, amit Katalintól rendeltem a Konyhasuliból itt találod a részleteket, ezzel helyettesítheted
250 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
25 g olvasztott vaj
1 teáskanál cukor
2 csipet só
12 g élesztő
1 db kicsi tojás +1 sárgája a kenéshez
1 dl tej
120 g vaj
Raguhoz:
250-300 g konyhakész gomba (vegyesen mindenféle lehet) én csiperkét és ízesítésként szárított vargányát használtam
2 fej vöröshagyma
olaj
4-5 gerezd fokhagyma
só és bors ízlés szerint
1 dl tejszín
fél csokor friss petrezselyem apróra vágva
Snidlinges mártogatóshoz:
2 dl tejöl, vagy görög joghurt
1 evőkanál majonéz
10 db apró csemegeuborka
1 citrom leve
só, frissen őrölt bors
1 csokor friss snidling
Elkészítése:
A raguval kezdem: az apróra vágott hagymát olajon üvegesre párolom, hozzáadom a gombát, majd kevergetve megpirítom, ekkor mehet hozzá a fokhagyma és fűszerezem, tejszínnel felöntöm és összefőzöm, a végén a friss petrezselymet hozzákeverem.
A tésztához az élesztőt a tej negyed részébe morzsolom, a cukrot is hozákeverem. A lisztet, az olvasztott vajat, a sót, a tojást és az élesztős tejet lassan begyúrom, közben apránként a többi tejet is hozzáadom.
A tésztából egy bucit formálok, keresztirányban bevágom, majd pihentetem. kb. 20-30 perc után, amikor a vágások kicsit szétnyíltak, elkezdem a hajtogatást. A vajat egy kevés liszttel összegyúrom, majd egy 10 x 10 cm méretű négyzet alakúra szétnyomom.
A tésztát is kinyújtom, majd a közepére rakom a vajat és a tésztát körben négy oldalról ráhajtom, sodrófával belenyújtom a vajat. Ez volt az egyszerű hajtás, ezt követően jön a kétszeres hajtás, amikor a tésztát újra kinyújtom, most téglalap alakúra, két oldalról behajtom, majd újra félbehajtom.
20 percet fagyasztóban pihentetem, majd ismétlem a kétszeres hajtást.
Most következik a töltés, a tésztából egy hosszú csíkot nyújtok, szélessége tetszőleges, a mélysége pedig legyen kb. 10 cm. A töltelékből halmokat teszek a tészta egyik felére, a szélét tojássárgájával megkenem, majd ráhatom a másik felét és derelyevágóval körbevágom.
Mindezt egy korábbi házi raviolli receptemben mutatom.
A töltött hajtások tetejét is megkenem tojássárgájával, majd 180 fokra előmelegített sütőben készre sütöm.
A snidlinges mártogatóshoz egy klasszik remoulade mártást készítettem egy kis snidlinggel: az uborkát lereszelem, majd a majonézzel együtt belekeverem a tejfölbe. Sózom, borsozom, egy kis citromlével ízesítem, belekeverem a snidlinget (díszítéshez egy keveset kihagyok).
Tetszett ez a bejegyzés? Megköszönöm, ha megosztod. :)
A bejegyzés alatti cikkajánlót is érdemes megnézned, mert hasonló témákat találsz ott is.
Kövesd Recept Guru Facebook oldalamat, ahol még több érdekességet találsz, így biztosan nem maradsz majd le semmiről :)
Instagram oldalamat pedig itt találod.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: