Még csak március vége, de nálunk már a mostani a harmadik húsvéti hétvége, ugyanis március elején azért tartottunk előrehozott húsvétot, mert akkor tudott a család összejönni. Mivel mindkét testvérem külföldön lakik, ez nem mindig olyan egyszerű. A múlt héten érkezett meg az új szeletelőgépünk (GRAEF SLICED KITCHEN SKS 100), amit persze ki kellett próbálni, ezért egy kis előzetest, próbálgattam, így készült egy újhullámos húsvéti meleg saláta, amiben a retekszirmokat ezzel a szeletelőgéppel csináltam úgy, hogy 2 mm-re állítottam a vastagságot.
Most pedig a sonkával próbálkoztam, természetesen ezt is felszeltem, tojással, tormával és újhagymával tálaltam. Mellé teljes kiőrlésű fonott kalácsot is kínáltam.
Amikor húsvétról beszélünk, akkor a sonka talán az egyik legnehezebb kérdés, hogyan vegyünk jó minőségű sonkát.
VÁSÁRLÁS
Megosztok veletek néhány sonka vásárlási tippet. Mi nem szeretjük a nagyon zsíros sonkát, ezért szépen formázott kötözött sonkát szoktam venni. Abból is inkább combot, de lehet tarját, vagy lapockát is választani. Nem érdemes gyors érlelésű sonkát választani, inkább hagyományos füstölésűt válasszuk. Amennyiben vákuumcsomagolás alatt nedvesség található, az biztosan gyenge minőségű, valamint ha a sonka puha, az is jelezheti azt, hogy gyors érlelésű páclével van beáztatva. Végezetül nem hiszek abban, hogy ha drága, akkor biztos jó, de az ellenkezője biztosan igaz, ha gyanúsan olcsó, akkor nem érdemes kísérletezni vele az ünnepi asztalra.
FŐZÉS
A sonkát a főzést megelőző este hideg vízbe beáztatjuk, majd másnap a főzéshez friss vizet forralunk és abban annyi órán át főzzünk, ahány kg-os a sonka. Ez egy lassú főzést jelent, épp csak gyöngyöznie kell a víznek. A vízbe ízesítésként tehetünk vöröshagymát, fokhagymát, babérlevelet, valamint egy kevés zöld fűszert is, például kakukkfüvet és zsályát.
Amikor elkészült a sonka, puhára főtt, akkor a főző levében hagyom kihűlni.
Ezt az értékes, ízes levet természetesen nem kell a főzést követően kiönteni, remek alapleve lehet például egy bablevesnek. Ebből következik, hogy biztosan sok családnál gyakori az ünnepek alatt, hogy készül egy bableves is. 🙂 Nálunk legalábbis szinte minden évben van.
TÁLALÁS, SZELETELÉS
Ahogy a képen is látható a szelet vastagsága a gépen 0 mm-től egészen 20 mm-ig módosítható, sőt köztes szélesség is választható, ugyanis a szabályozó folyamatosan tekerhető. A sonka típusától, keménységétől függ, hogy milyen vastagságú szeletet érdemes vágni belőle.
Használata gyors, tényleg pillanatok alatt felszeletelhető vele minden, kézzel soha nem tudnék ilyen szép és egyenletes szeleteket prezentálni, így gusztusosabb is és szépen tálalható.
Kezelése egyszerű, összesen egy kapcsoló van rajta, amit viszont nem kell folyamatosan nyomni.
Maga a gép pillekönnyű, kb 1 kg, mérete pedig elég kicsi ahhoz, hogy még az én mini konyhámban is elfér a pulton.
A szeletek a hozzá passzoló tálcára érkeznek, mely akár mosogatógépben is mosható. Amennyiben pedig a szeletelő kés részét szeretnénk elmosni, azt is gyorsan szétszerelhető.
Nagyon könnyű hozzászokni, azóta nálunk a konyha dísze lett, hiszen szép és tényleg kis helyet foglal.
* A cikkhez a kipróbált szeletelő gépet a www.mastero.hu webshop biztosította.
Tetszett ez a bejegyzés? Megköszönöm, ha megosztod. :)
A bejegyzés alatti cikkajánlót is érdemes megnézned, mert hasonló témákat találsz ott is.
Kövesd Recept Guru Facebook oldalamat, ahol még több érdekességet találsz, így biztosan nem maradsz majd le semmiről :)
Instagram oldalamat pedig itt találod.
Kommentek