Biztosan sokan hallottatok már a quinoáról és biztosan sokan kóstoltátok is. Itthon ugyan viszonylag még újdonságnak számít, pedig a hazai bioboltok is már évek óta tartják ez a szuper egészséges alapanyagot. Én magam is többször fogyasztottam már étteremben, azonban itthon most először készítettem el.
A quinoa, vagy magyarul rizsparéj az Andokban, Peru, Bolívia, Ecuador, Kolumbia és Chile területén őshonos. Egészen az inkák koráig visszavezethető, ugyanis már akkor is termesztették, fogyasztották. Nem tartozik hivatalosan a gabonafélékhez, pedig mi olyan módon fogyasztjuk, hiszen remek alternatívája például a rizsnek. Rendszertanilag a cékla, spenót és az amaránthoz áll közeli rokonságban.
Miért annyira különleges?
Teljes értékű fehérjeforrás, ami azt jelenti, hogy mind a 9 aminosavat tartalmazza, melyeket a szervezetünk nem tudja előállítani, ezért élelmiszerrel kell azt bevinni. Már 1955-ben szuper élelmiszernek nevezték a növényt, igazán felkapottá mégis csak később vált, hozzánk pedig kb. 10 éve érkezett meg.
“Bár egyetlen élelmiszer sem tartalmazza önmaga a létfenntartáshoz szükséges összes tápanyagot,
a quinoa olyan közel jár hozzá, mint semmilyen más növény vagy állat.”
Magas a rosttartalma, ezen belül az oldódó rostok a vércukor szintünk egyensúlyban tartásáért felelősek (alacsony glikémiás index), csökkentik a koleszterinszintünket és teltségérzetet keltenek, míg a nem oldódó rostok az emésztésünkben a jótékony baktériumflóránk fenntartásában segítenek. Másik nagy előnye pedig, hogy gluténmentes, így cöliákiások, lisztérzékenyek, vagy akiknek más okból kell kerülni a glutént is fogyaszthatják.
Na de van még valami, amiben élen jár a quinoa, valami über finom dolgokat lehet belőle készíteni. Annyira finomat, hogy még az én férjem is odáig volt a most következő ételért. Ezért gondoltam is, hogy veletek is megosztom.
Elkészítésével kapcsolatban egy lényeges mozzanat van, a magokat szaponin réteg védi a kórokozóktól, melynek keserű íze van, ha nem távolítjuk el, ezért főzés előtt a magokat alaposan át kell mosni. Elkészítése ezután már igazán gyerekjáték.
Quinoa piláf 2 főre:
100 g quinoa
1 csésze zöldborsó
1 csésze kukorica
1 fej hagyma
1 gerezd fokhagyma
2 ek olívaolaj
só, bors ízlés szerint
Elkészítése:
A quinoát egy szűrőben alaposan átmosom. Amennyiben túl nagyok a lyukak a szűrőn érdemes egy kendővel kimélelni, mert az aprócska kis magok könnyen átjuthatnak a szűrőn. Kár lenne érte, hiszen tényleg egy kincs minden szeme.
A quinoát felteszem főni kétszeres mennyiségű vízben, egy kis kanál sóval fedő alatt. Az elején elég egyszer megkeverni, utána időnként érdemes néha keverni rajta egyet. 15-18 perc elteltével elkészült, amikor elszívta a vizet.
Egy serpenyőben olajon üvegesre párolom a szálakra vágott hagymát, majd hozzáadom a borsót, a kukoricát és a fokhagymát is. Összefőzöm, sózom, borsozom, majd hozzákeverem a quinoát.
Ezúttal mi csevappal és avokádóval fogyasztottuk, de egyébként akár magában is elég tápláló lehet.
Tetszett ez a bejegyzés? Megköszönöm, ha megosztod. :)
A bejegyzés alatti cikkajánlót is érdemes megnézned, mert hasonló témákat találsz ott is.
Kövesd Recept Guru Facebook oldalamat, ahol még több érdekességet találsz, így biztosan nem maradsz majd le semmiről :)
Instagram oldalamat pedig itt találod.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: