A blogomon sokat foglalkoztam már az egészséges ételekkel, életmóddal, a lassan felszívódó szénhidrátokkal és azokkal az édesítőszerekkel, melyek a mai tudásunk szerint a lehető legjobb alternatívái a cukornak. Viszont egy alapvető dologról még nem írtam, mégpedig a mindennapi folyadékbevitelről. Annyira fontos témáról van szó, hogy arra gondoltam, több cikken keresztül foglalkozom ezzel a témával, így következzen ennek a cikksorozatnak az első része.
Onnan is megközelíthetjük, hogy a víz az élet alapja, a vízben alakultak ki az első mikroorganizmusok, majd fejlődött ki minden a földön. Amikor a kutatók élet jeleit keresik egy bolygón, akkor is vizet, vagy víz nyomát keresik.
Tudtad például, hogy szervezetünk elég jelentős része víz? Az emberi szervezetnek csecsemő korban a legmagasabb a víztartalma, (akár 70%), az életkor előrehaladtával ez csökken, akár 50 % alá is. Ezért nem mindegy, hogy sejtjeink mennyi vízhez jutnak.
Mennyi folyadékra van szükségünk naponta?
2-4 liter naponta, amiből kb. 2,5-3 litert kellene folyadékként elfogyasztanunk, a többit pedig levesekkel gyümölcsökkel és zöldségekkel. Tedd fel magadnak a kérdést! Te megiszol naponta legalább 2 liter vizet?
Természetesen az sem mindegy, hogy milyen folyadékot fogyasztasz!
Lehet teát, kávét, üdítőt fogyasztani, azonban ezen felül fogyassz el legalább 2 liter vizet naponta. A teával és a kávéval azért érdemes óvatosan bánni, ugyanis dehidratálják a szervezetet, azaz vizet vonnak el a sejtjeinktől.
Mi történik, ha nem iszol elég vizet?
A mai modern ember krónikus betegségeinek kialakulásában két alapvető elem hiánya játszik szerepet, a kevés vízfogyasztás, valamint az egyre csökkenő oxigénbevitel, ami a sejtekben hipoxiát okoz. Ha rendszeresen kevés vizet fogyasztasz a legelső tüneted valószínűleg a fejfájás lesz, esetleg szájszárasság, szárazabb bőr. Sokan a száraz, dehidratált bőrüket speciális krémekkel kezelik, pedig lehet, hogy a vízbevitel növelése is elegendő lenne. Számos krónikus betegség fennálló tüneteit okozza a nem megfelelő mennyiségű vízfogyasztás. Kialakult betegségek esetén még inkább indokolt erre odafigyelni! Ilyen betegségek az inzulinrezisztencia, cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, vese-és májbetegségek.
Mikor, milyen elosztásban érdemes vizet fogyasztani?
Szakértők azt mondják, az a legjobb, ha ébredés után először egy pohár vízzel indítod be a szervezetedet, majd a nap folyamán lehetőleg egyenlően elosztva fogyassz vizet, végül a nap lezárásaként is igyál meg egy pohárral.
Melegben, valamint fizikai aktivitás esetén feltétlenül fogyassz több folyadékot. Én edzéskor, vagy nagy nyári melegben mindig hordok magammal egy palack vizet.
Milyen vizet fogyassz?
A víz íze az ásványi anyag tartalmából adódik. Én veszprémi vagyok, nálunk karsztvíz folyik a csapból, aminek csodás íze van. Hátránya, hogy sok bosszúságot okoz a vízkövesedés a konyhában, fürdőszobában.
Vannak az országban viszont olyan területek is, ahol kifejezetten lágy a víz, annyira, hogy ha belekóstolsz rögtön észre fogod venni (pl. Tolna megye). Amikor ennyire alacsony az ásványi anyag tartalma a víznek, annak két előnye van: sokkal gyorsabban megfő benne a zöldség, valamint kevesebb mosószer és szappan szükséges, ezért is szokták például a mosószerekre az adagolásnál ezt feltüntetni.
Palackozott kontra csapvíz?
A palackozott vízből széles választékot találsz már. Itt érdemes a szénsavmentességre figyelned, valamint amennyiben kizárólag palackozott ásványvizet fogyasztasz ügyelj az alacsony ásványi anyag tartalomra, mert egyes ásványi anyagok túlzott bevitele hosszú távon káros lehet az emberi szervezetre.
Hazánkban jó minőségű a csapvíz, bátran fogyasztható, esetleg egy egyszerűbb vízszűrőt használhatsz, azonban ebben az esetben ügyelj arra, hogy a szűrő betétjét rendszeresen cseréld.
Ezeken felül létezik egy olyan speciális tulajdonsággal felruházott víz is, melynek rendszeres fogyasztásával a korábban felsorolt tüneteket enyhíteni tudod és helyreállíthatod a szervezeted oxigénszintjét is. Hogy ezt hogyan tudod megtenni, erre fogok választ adni a következő cikkeimben.
*A cikk a Kaqun Zugló támogatásával készült.
Tetszett ez a bejegyzés? Megköszönöm, ha megosztod. :)
A bejegyzés alatti cikkajánlót is érdemes megnézned, mert hasonló témákat találsz ott is.
Kövesd Recept Guru Facebook oldalamat, ahol még több érdekességet találsz, így biztosan nem maradsz majd le semmiről :)
Instagram oldalamat pedig itt találod.